Wspieramy akcje

Poradnia Nowa aktywnie działa i współuczestniczy w akcjach promujących przeprowadzanie badań profilaktycznych oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Jako sponsor Poradnia Nowa współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny, zapewniając niezbędny sprzęt medyczny do wykonywania bezpłatnych badań w ramach przeprowadzanych akcji.

Zarówno w poprzednik roku, jak i obecnym Poradnia Nowa wspiera program Serce Masz Tylko Jedno, które ma na celu zachęcenie do przeprowadzania profilaktycznych badań wśród pacjentów oraz zwiększenia aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się.

Między innymi Poradnia wspierała i uczestniczyła w akcji Serce Masz Tylko Jedno przeprowadzanych z okazji Dnia Babci i Dziadka w dniu 19.01.2013 i Kiermaszu świątecznego w dniu 12.12.2013.

Poradnia Nowa również współdziała z Fundacją Udar Mózgu. Celem nasze współpracy jest zwrócenie uwagi pacjentów na problemy związane z udarem mózgu poprzez zachęcenie do przeprowadzania badań, które mogą wcześnie wykryć lub zapobiec powstaniu choroby lub jej powikłaniom.

Poradnia Nowa miała przyjemność uczestniczyć w Maratonie Zdrowia, który miał miejsce w Atlas Arenie w dniach 12-13.04.2013 oraz w Dniu Otwartym Udaru Mózgu przeprowadzonym w ŁDK z dniu 7.05.2013 gdzie pacjenci mogli dowiedzieć się jak zapobiegać udarowi mózgu, np. poprzez udział w programie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2.

IFMSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny) jest największą na świecie organizacją studencką. Poprzez 102 organizacje krajowe należą do niej studenci ze 100 państw. W ramach IFMSA działa ponad 1 000 000 młodych ludzi na świecie.

Serce Masz Tylko Jedno to projekt realizowany w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH), polegający na przeprowadzaniu podstawowych badań profilaktycznych w miejscach publicznych, najczęściej w centrach handlowych.

Zwykle wykonujemy pomiary stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego i stężenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto wyliczamy BMI i zachęcamy do prowadzenia zdrowego trybu życia.

W miarę naszych możliwości uzyskane wyniki staramy się omówić z pacjentami i rozwiać ich wątpliwości, ewentualnie poradzić udanie się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Próbujemy także nakłaniać ludzi do zmiany trybu życia, zmniejszenia masy ciała, regularnego badania się czy rzucenia palenia.

Na ogół staramy się przeprowadzać mniej więcej jedną akcję w miesiącu ? czasem jest to mniej, czasem więcej. Niektóre z nich, jak na przykład Światowy Dzień Walki z Cukrzycą czy styczniowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na stałe zagościły już w naszym kalendarzu.

Projekt daje studentom niepowtarzalną szansę na wypróbowanie swoich sił w bezpośredniej i w pełni samodzielnej rozmowie z potencjalnym pacjentem oraz doskonalenie podstawowych umiejętności lekarskich, takich jak mierzenie ciśnienia tętniczego czy pomiar i orientacyjna interpretacja stężenia glukozy we krwi.